Madársaláta

A madársaláta más néven mezei saláta. A vadon élő növény egész Európában elterjedt, hazánkban azonban egyelőre még nem nagyon ismert.
Kisebb levélkötegekből áll, színe élénkzöld, alakja pedig egy megrövidített kanálra emlékeztet. A fiatal, lédús növény különösen zamatos, kissé édeskés. Vitaminokban gazdag, magas B1 és C vitamin tartalma, ásványi anyagok közül tartalmaz magnéziumot, káliumot, vasat és cinket. Kitűnő rostforrás, jótékonyan hat az emésztésre.

Mandula

A mandula fán termő csonthéjas, a sárgabarack és őszibarack rokona. A mandula ovális, csúcsban végződik, héja világosbarna. Magját sötétbarna héj borítja, ami blansírozással könnyen eltávolítható. A darált mandula sok sütemény és kekszféle alapja, de desszertek díszítéséhez is kedvelik.

Mázak készítése

Desszertként vagy kávé- és teasüteményként egyaránt sokféle finomság készíthető leveles-, vajas leveles-, élesztős leveles-, vagy linzertésztából. Ha ezeket a finomságokat még mázzal is díszíti, nemcsak az ízeket fokozza, hanem szemet gyönyörködtető édességeket kap.

Fehér máz: 1/2 tojásfehérjét 100g porcukorral keverjen krémesre.
Citrommáz: 100g porcukrot keverjen ki citromlével.
Csokoládémáz: 1 és 1/2 szelet főzőcsokoládét és 60g vajat olvasszon
össze, vagy használjon készen kapható mázakat, pl. puncsosat.

Sok sikert és jó étvágyat!

Mazsola

A mazsolát soha nem aszalják teljesen szárazra, ezért ajánlott olyan edényben vagy zacskóban tárolni, hogy szellőzhessen.ssen.

Medvehagyma

A medvehagyma a hagymafélék családjába tartozó faj. Leveleit tavasszal, a virágzás előtt szedik, és frissen használják fel, mert szárítva gyógyhatásuk gyengül. Hagymáját a fokhagymáéval azonos módon hasznosítják. Fogyasztható nyersen – feldarabolva vajas kenyérre szórva vagy salátákhoz keverve. Leveseket, burgonyás ételeket fűszerezhet vele, főzhet belőle medvehagyma-krémlevest (egy krumpli, hagyma, fokhagyma és tejszín hozzáadásával), illetve a hűtőszekrényben tárolható pestóként (olajjal, parmezán sajttal, sóval és magokkal összeturmixolva), ami rizses és tésztaételek szószaként is finom. A jellegzetesen erős illatát az ételekbe keverve elveszti, így nagyon kellemes aromát ad az ételeknek.
Kedvezően hat a gyomorra, a bélrendszerre, a szédülést, fejfájást enyhíti, a magas vérnyomást csökkenti, tisztítja a vesét és a húgyhólyagot, elősegíti a vizelet ürítését, tisztítja a vért.
Próbálja ki Tante Fanny friss leveles tésztájából készített medvehagymás rétest!

Méz

A méz szinte minden édesség készítésekor helyettesítheti a cukrot. Pikáns ételek készítésekor a szószoknak különleges, teljes ízt ad a méz. Ez a természet által kínált tiszta termék friss állapotában folyékony. Állásában megcukrosodhat. Ha kicsit felmelegíti, újra folyékony lesz.

Mézeskalács fűszerek

Többféle őrölt fűszer keveréke adja. Leggyakoribb esetben fahéj, szegfűszeg, szegfűbors, kardamom, ánizs, és szerecsendió elegye. Néha tartalmaz koriandert, gyömbért, narancs- vagy citromhéjat is.
Ajánljuk mézeskalács, ostya, palacsinta vagy linzertészta ízesítéséhez. Ez a fűszerkeverék kedvezően hat a gyomorra és a bélrendszerre, és étvágygerjesztő is.

Morzsa

A következő hozzávalókból isteni morzsát készíthet:

 

Dióval: A morzsához ajánlott lisztmennyiség felét helyettesítse darált dióval. Igy a cseresznyés sütemény még finomabb lesz.

 

Fahéjjal: A morzsát a recept szerint készítse el, majd keverjen hozzá 1 – 2 teáskanál fahéjat. Ez a variáció jól illik almás süteményekhez.

 

Kókuszreszelékkel: A lisztmennyiség negyedét helyettesítse kókuszreszelékkel. A morzsa egzotikus ízt kap. Ez a változat feldobja a bogyós gyümölcsökkel készített süteményeket, mint pl. az áfonyás lepény.

 

Kakaóporral: csokis morzsához keverjen 2 evőkanál kakaóport a tésztához. A gyümölcsös lepény sárgabarackkal és csokismorzsával elkészítve – mint a mesében.
Ha a morzsát rögtön sütés után kicsit megspricceli vízzel, még ropogósabb lesz.